Повідомляє Четверта влада 13.12.1901 22:47
Через чотири доби після початку пожежі на базі «БРСМ-нафта» в селі Глеваха був затриманий фактичний керівник підприємства Юрій Шквира. Насправді затриманий Шквира - лише вершина айсберга. Глава СБУ Валентин Наливайченко повідомив і про відкриття кримінальної справи стосовно колишнього заступника Генпрокурора Віталія Яреми, який брав участь у кримінальних схемах «БРСМ-Нафти». Головні герої же нафтових махінацій - Едуард Ставицький і Сергій Курченко.
Як «БРСМ-Нафта» заробила 3,5 млрд грн
Причина вибуху на нафтобазі у Глевасі ще встановлюється, але слідство схиляється до недотримання норм безпеки. 9 червня секретар РНБО України Олександр Турчинов заявив, що «БРСМ-нафта» минулого року фігурувала у кримінальній справі, але ніяких подробиць не вказав. Тепер стало відомо, що слідство дійсно було, але в листопаді без всяких підстав його зупинила Генпрокуратура.
За словами Валентина Наливайченка, колишній заступник Генпрокурора, ім'я якого не назвали, отримав хабар від керівництва «БРСМ-Нафта». Більше того, працівник прокуратури був співвласником нафтобази. «Це заступник Генерального прокурора, який працював в жовтні 2014 року. Через офшори, це я вже сьогодні можу підтвердити, через інші афілійовані структури фактично був співвласником цієї незаконної нафтобази », - розповів Валентин Наливайченко.
У документах, які опублікував у Фейсбук днями народний депутат Антон Геращенко, розкривається схема, за якою працювала група компаній «БРСМ». У соцмережу Геращенко виклав інформацію з відсутністю імен і прізвищ, але «Четверта Влада» отримала доступ до повної версії.
https://www.facebook.com/anton.gerashchenko.7/posts/870815179671997?pnref=story
На протязі декількох років «БРСМ-Нафта» працювала в зв'язці з харківським олігархом Сергієм Курченко. Згідно з документами, розробив такий формат зі збагачення саме він. У 2012-2014 рр. підприємства, що входять до групи «БРСМ», брали активну участь в легалізації та реалізації паливно-мастильних матеріалів, ввезених в Україну контрабандним шляхом.
Холдингом «БРСМ» була створена кримінальна група, яка незаконно виготовляла та реалізовувала особливо небезпечні нафтопродукти. На офіційному сайті компанії можна знайти інформацію, що паливо «БРСМ» - найвищої якості. У розслідуванні МВС прийшло до іншого висновку.
Компанія фальсифікувала бензин марки А-92 і пальне власної розробки марки А-95е-50 Преміум Плюс. На заправках останнім продавали як бензин поліпшеної якості. А-95е видавали за альтернативне паливо, хоча таким воно не було. Зміст одноатомних спиртів в альтернативних видах становить не менше 30%. Причому, це повинен бути біоетанол - зневоднений етиловий спирт, виготовлений з біологічної сировини.
«БРСМ» порушували всі ці норми. В бензин А-92 замість 30% етилового спирту вони підмішували близько 25% метилового спирту. Згодом дослідження показали, що частка бензолу в цих нафтопродуктах в 3 рази перевищувала допустимі норми. В бензин марки А-95е замість етилового додавали метиловий спирт у розмірі 25% - а ця суміш вже не вважається альтернативним паливом.
При виробництві або імпорті бензину повинен оплачуватися акцизний збір у розмірі 198 євро за тонну. При продажу альтернативного палива продавці від цієї виплати звільняються, таким чином заробляючи до 3,5 гривень на літрі бензину. Саме на цьому і будувалася робота «БРСМ». Літр і 3,5 грн здаються маленькою сумою, але якщо помножити це на тисячі, то фінансова схема виходить дуже прибутковою.
Небезпечне сировину для продуктів нафтобази групи «БРСМ», а їх всього три - Переяславська, Васильківська та Козятинська - отримують від семи постачальників. Серед них - три українські та чотири російські компанії. Заправки компанії розкидані по всій Україні. Власники «БРСМ» отримують прибуток від кожної області. За 2 роки група компаній вивела в тінь близько 3,5 млрд гривень. Висновок фінансів реалізовувався через банк ПАТ «Реал-Банк», що належить Сергію Курченко.
Після євромайдан і зникнення практично всіх членів Сім'ї Януковича проти «БРСМ-Нафти» відкрили кримінальну справу. 10 липня 2014 компанії пред'явили звинувачення за статтями Кримінального Кодексу «Випуск або реалізація недоброякісної продукції» та «Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів». Фігурантами справи були як ТОВ «БРСМ-Нафта» в загальному, так і підлеглі їй компанії. 19 листопада 2014, за день до обшуку, Генпрокуратура несподівано закриває справу.
Тим не менш, існує ще одна кримінальна справа, відкрита 5 березня 2014. У ньому фігурують полтавські фірми «Інтертехресурс-оіл» та «Ресурс трейд оіл», що займаються видобутком сирої нафти і газу. У 2014 році вони поставляли невраховану нафту і газовий конденсат з нафтобази «Нефтесбит», пов'язаної з ТОВ «Укртрансойл-2009» - однієї з фірм, що входить в «БРСМ-Нафту». У рамках цієї справи протягом декількох місяців проводилися обшуки на підприємствах «БРСМ». Була вилучена документація, електронні носії інформації, взяті зразки нафтопродуктів. Загалом слідство отримало 175 зразків. На нафтобазі в Глевасі взяли 89 зразків з кожної ємності. Обшуки проводилися ще 12 грудня 2014. Нафтобаза вільно працювала до початку червня 2015 року.
У самій «БРСМ-Нафта» звичайно ж всі аргументи про махінації заперечують. «Основною версією сталася на нафтобазі трагедії вважаємо умисну диверсію. Інцидент є черговим в ланцюжку терористичних атак на автозаправні комплекси нашої мережі з квітня 2014 року. Жоден з 7 інцидентів з виявленням вибухових речовин на території АЗК мережі «БРСМ-Нафта» правоохоронними органами не був належним чином класифікований і розслідуваний, а винні досі не знайдені і не притягнуті до відповідальності, всупереч численним офіційним зверненням нашої компанії », - так звучить коментар директора департаменту стратегічного маркетингу Олександра Мельничука.
Тінь втікача Ставицького
Компанію «БРСМ-Нафта» неодноразово пов'язували з екс-міністром енергетики та вугільної промисловості Едуардом Ставицьким. «Корупція вже завдала удару і створила екологічну катастрофу - Васільсковскій район, нафтобаза. Чому вона горіла? Та тому що власники дозволили, колишній міністр Ставицький і всі інші кришували, отримували злочинні доходи », - говорив вчора Валентин Наливайченко. Ім'я Едуарда Ставицького як власника «БРСМ-Нафта» позначено і в документах МВС.
На офіційному сайті «БРСМ» називає себе національною мережею автозаправних комплексів. Тим не менш, до групи компаній, крім АЗС і трьох нафтобаз, входить 7 підприємств. Всі вони займаються оптовою та роздрібною торгівлею пального.
Як ще кілька років тому писало «Слідство Інфо», «БРСМ-Нафта» створили два київських підприємця Андрій Біба та Олександр Поліщук на початку 2000-х років. До 2010 року в активах компанії було всього близько 20 заправок.
Після того, як Віктор Янукович став президентом України, Едуарда Ставицького поновили на посаді голови правління НАК «Надра України». Незабаром в «БРСМ-Нафта» з'являється новий співвласник - Валентина Ушакова. Вона разом з батьком і дружиною екс-міністра була засновником або директором компаній. Ушакову навіть вважають тещею Ставицького. Після її входження до складу співвласників почалося бурхливе зростання компанії.
Фактичні власники нафтобази в Глевасі, судячи з документів, отриманими «Четверта влада», - ТОВ «Київ-нафта» та ТОВ «Побутрембудматеріали». Засновником «Побутрембудматеріали» є Світлана Воронова-Лапицька. За інформацією МВС, зараз за цим ім'ям ховається дружина Едуарда Ставицького Олена.
У Реєстрі фізичних та юридичних осіб Воронова-Лапицька як один із засновників не вказана. Немає тут вже і Валентини Ушакової. Серед імен значиться лише Андрій Біба, а також компанія «Меліан Менеджмент ЛТД», зареєстрована в Белізі - державі в Центральній Америці. Беліз - одна з основних офшорних зон. По першому ж запиту користувачам в мережі пропонують за 45 хвилин зареєструвати офшор в країні. Обидва засновника внесли в статутний фонд ТОВ «Побутрембудматеріали» по 750 тисяч гривень.
Як писали «Наші гроші», раніше інформація про власників фірми була інша. «Меліан Менеджмент ЛТД» взагалі не фігурувала серед засновників. У 2013 році засновниками «Побутрембудматеріали» були нардеп від Партії регіонів Василь Біба і його дружина Світлана. Після смерті Біби фірму перереєстрували на Миколу Воронова-Лапицького, а Світлана Біба стала директором компанії. У мережі на запит «Андрій Біба» і «Світлана Воронова-Лапицька» зараз немає практично ніякої інформації. Що стосується останньої, здається, жінки з таким ім'ям не існує взагалі. Судячи з прізвищ-іменам минулих власників, це виглядає просто як гра слів.
ТОВ «БРСМ-Нафта» має тих же засновників, що і «Побутрембудматеріали» - Андрія Бібу і офшор в Белізі. Загальний статутний фонд - 700 тисяч. Ті ж власники і у ТОВ «Нефтесбит», яке фігурує у кримінальній справі разом з полтавськими підприємствами «Інтертехресурс-оіл» та «Ресурс трейд оіл».
Що стосується дружини Едуарда Ставицького, то ще будучи під ім'ям Олена її пов'язували не з однією компанією. Як мінімум, вона була одним із засновників ТОВ «Стройінвестсістем». Зараз реєстр навіть не знаходить цю фірму.
За словами користувачів на форумах, Сім'я свого часу просто «віджала» «БРСМ-Нафту» у колишніх двох власників - Андрія Біби та Олександра Поліщука. Враховуючи, що компанія переведена в офшор, Андрій Біба навряд чи має на неї який-небудь вплив, незважаючи на те, що його ім'я вказано в реєстрах.
Що стосується самого Едуарда Ставицького, то раніше він категорично заперечував свою причетність до «БРСМ-Нафта». Тепер же екс-міністр нічого не зможе відповісти. Через рік після втечі і краху Сім'ї правоохоронні органи так і не знайшли серйозних зачіпок його місцезнаходження. Або ж просто погано шукали.
Вікторія Іщенко
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.