Повідомляє Обозреватель 06.05.2025 18:24
В Україні можуть запровадити ще жорсткіші заходи боротьби з "дропами" – картковими рахунками, що використовуються для легалізації коштів в "сірих" схемах. Їх можуть почати вносити до реєстру "дропів" – це не заблокує кошти на рахунках, але зробить їхнє використання значно дорожчим.
Про це в подкасті "Хроніки економіки" заявив директор Департаменту інтегрованого нагляду за банками Національного банку України (НБУ) Андрій Котюжинський. Він наголосив, що Нацбанк не має права законодавчої ініціативи, але має власне бачення, як це має працювати, і тому долучається до роботи парламентського комітету та робочих груп, аби надати експертну позицію.
"Реєстр зробить суттєво дорожчою цю схему. Наразі ми бачимо, що будь-який „дроп", який використовується, то він використовується в 3 чи 4 банках. Навіть якщо тільки половина „дропів" має такий мультиплікатор, то це вже суттєве здорожчання обслуговування схеми", – сказав Котюжинський.
Він наголосив, що експерти НБУ разом з нардепами вже працюють над текстом законопроєкту. Водночас наголошується, що ані Нацбанк, ані правоохоронні органи не додаватимуть "дропів" в реєстр, оскільки це задача надавачів платіжних послуг – банків та небанківських фінустанов. Передбачається, що законопроєкт про реєстр дропів міститиме такі умови:
"Ми очікуємо, що ринок себе врегулює у питанні відкриття рахунків у інших банках для людей, котрі потрапили до реєстру", – додав Котюжинський. Він вважає, що законопроєкт може бути закінчений до кінця весни, а сам реєстр може запрацювати повноцінно ближче до кінця 2026 року.
Як вже повідомлялося, за даними НБУ, за один рік через кожний "дроп" в середньому проходить 2-2,5 млн грн. Тому українські банки обмежили проведення транзакцій з MMC-кодом (кодом категорії бізнесу) "Азартні ігри" за рахунок карткового "кредитного ліміту". Що, визнають у самому банківському секторі, можна вважати частиною глобальної стратегії боротьби з чорними P2P-переказами, яка передбачає запровадження лімітів на здійснення транзакцій за кількістю операцій та сум (до 100 тис. грн на місяць).
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.