Повідомляє Обозреватель 24.11.2022 09:23
На українців у грудні чекають проблеми з енергетикою, перерахунок соціальних стандартів, а також стабілізація курсу долара. Крім цього, починаючи з наступного місяця для Росії запровадять нафтове ембарго, що стане однією з найжорсткіших санкцій під час повномасштабної війни.
Ситуація в енергетиці буде складною
У грудні в Україні очікується значне похолодання, натомість різко збільшиться і споживання електроенергії. Температуру подачі тепла до квартир уже знизили на два градуси: як результат, догріватись доводиться за допомогою електроенергії.
Енергетики обговорюють кілька сценаріїв розвитку ситуації, найгірший з них – відключення електроенергії на кілька днів або навіть тижнів. Фактично йдеться про блекаут. Наразі точної інформації про те, чи будуть тривалі відключення, немає. Це залежить від цілої низки чинників:
Крім того, багато залежить і від ефективності споживання електроенергії українцями. Як кажуть у ДТЕК, відключення за графіком триватимуть до квітня 2023 року (базовий сценарій), але саме період найсильніших холодів буде найбільш складним для всієї енергетики країни.
Курс долара залишиться стабільним
Причин для значної зміни курсу долара у грудні немає. Нацбанк не планує переглядати офіційну вартість долара, розповідає керівник відділу аналітики Concorde Capital Олександр Паращій.
"Серйозних чинників, які б говорили про послаблення гривні, наразі немає. Тому, гадаю, так і буде – близько 40 грн за долар", – розповідає аналітик. Зміцнюють позитивні очікування новини щодо продовження експорту української агропродукції морськими шляхами.
"Звісно, новини з фронту завжди у нас визначальні, а зараз і не тільки з фронту, а й про те, як виглядає наша інфраструктура, наскільки великі ризики для енергосистеми, енергобезпеки України. Якщо там будуть якісь нові обстріли електроінфраструктури або газової інфраструктури, то, звичайно, це може додати панічних настроїв", – наголосив аналітик.
Ембарго на російську нафту
З 5 грудня ЄС заборонить експорт нафти морськими шляхами. Крім того, країни "Великої сімки" у цей же період планують запровадити обмеження вартості "чорного золота". "Це значно зменшить надходження коштів до Росії, до бюджету. І якщо Росія не знайде ще таких країн, які купуватимуть нафту, у неї буде проблема із видобутком. Деякі нафтові бази потрібно буде консервувати, і загалом це вплине на розвиток нафтовидобувної галузі в Росії", – розповідає ексміністр енергетики Іван Плачков.
У результаті до кінця року ЄС перестане отримувати 90% російської нафти (виняток – для Угорщини, Болгарії, Чехії, Словаччини). Ці винятки незначні. Наприклад, Угорщина отримала лише 3,6 млн тонн нафти при тому, що весь ЄС отримав 110 млн тонн російської нафти. Через шість місяців ЄС перестане купувати нафту, а за вісім місяців – нафтопродукти.
Пенсії та прожитковий мінімум
Прожитковий мінімум підвищать для всіх категорій (і дітей, і дорослих, і пенсіонерів). Українська Конституція гарантує, що кожен громадянин має право на певну суму. Форму розрахунку цієї суми в суді визнано незаконною, нову формулу уряд не розрахував.
У прожитковому мінімумі в теорії має враховуватися мінімальна вартість усіх товарів та послуг, яких потребує українець. Це і одяг, і харчі, і транспорт, і комуналка. Ще до повномасштабної війни для розрахунку цієї суми було багато питань, про що неодноразово писав OBOZREVATEL. Формула застаріла, а ціни, які використовують під час розрахунку, не відповідали реальним.
Тепер, коли через російську агресію, знищення частини інфраструктури, руйнування підприємств річна інфляція очікується на рівні 30%, поняття "прожиткового мінімуму" зовсім не відповідає своєму значенню. Наразі це розрахункова одиниця, яку може забезпечити дефіцитний український бюджет соціально незахищеним українцям.
Отже, у грудні для пенсіонера ця цифра збільшиться на 66 грн і досягне 2093 грн. Водночас до зазначеної суми збільшиться і мінімальна пенсія. "Прожитковий мінімум існує з 2000 року, – розповідає провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАНУ Лідія Ткаченко. – Коли його порахували вперше, розміри мінімальної пенсії та соціальних гарантій були практично вдвічі нижчими. Спочатку прожитковий мінімум був моніторинговим показником, щоб розуміти, який зараз рівень зарплат та пенсій, а який має бути".
Загалом грудень для українців буде одним із найскладніших зимових місяців. Через проблеми з енергетикою доведеться справлятися з новими викликами, а перерахунок соціальних стандартів не дозволить компенсувати темпи зростання цін.
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.