Вигідніше не міняти? Чого очікувати українцям від курсу гривні після війни

Фото з мережі Інтернет

Попри війну, Національному банку України вдалося втримати курс гривні до долара на прийнятному рівні. Усе завдяки вчасним та оперативним заходам. Віталій Ваврищук з фінансової групи Investment Capital Ukraine (ICU) в інтерв’ю "НВ" спрогнозував, чого українці можуть очікувати від курсу валют після війни.

Експерт переконаний, що все залежатиме від темпів, з якими НБУ відкриватиме валютний ринок, та можливостей здійснювати валютні інтервенції. Очікувано тривалий час залишатимуться суворі обмеження.
 
 

"Імпортери зможуть придбавати валюту лише для завезення товарів критичного імпорту", – зауважив Ваврищук.

Будуть і обмеження на рух капіталу:

  • виплати дивідендів та процентів;
  • повернення прямих та портфельних інвестицій;
  • грошові перекази.

Іноземна валюта залишатиметься на ринку в дефіциті, і НБУ проводитиме інтервенції з її продажу. Обсяги залежатимуть від обсягів допомоги міжнародних партнерів України.

Чому долар подешевшав

В обмінниках на заході країни продають долари по 32 гривні замість 34–35. Це пояснюють кількома причинами:

  • різким падінням доходів населення;
  • зниженням попиту на валюту серед українців за кордоном;
  • вигідніше тримати гроші в гривнях у банку.

З огляду на це, українці не намагаються за будь-яку ціну обміняти гривню на валюту, якраз навпаки – через падіння доходів валюту міняють на гривні. Усі, хто хотів, уже скористалися лазівками для обміну гривень на долари чи євро, але тепер більш логічним є гривневий рахунок в банку.

Проблеми з експортом

Прогнозовано великий тиск на валютний ринок відбудеться через руйнування підприємств, які працювали на експорт, та зменшення посівів олійних і зернових культур.

Є і проблеми з транспортуванням за кордон, що знизять приплив валюти на рік або півтора. Водночас імпорт енергоносіїв буде досить високим.

У березні в Україні був профіцит торгівлі товарами, бо експорт перевищував імпорт. Однак не факт, що він забезпечив чистий приплив валюти в країну і що виручка потрапила в країну.

Що відбувається з курсом валют

Раніше аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак розповів, що ситуація на валютному ринку України наразі стабільна. Для українців за кордоном усе якраз навпаки.

До прикладу, у Польщі курс злотого може коливатися від 6 до 12 гривень. Не завжди можна купити валюту за таким курсом через відсутність ліквідності.

Експерт прогнозує, що в Україні на валютному ринку найближчим часом не буде турбулентності, оскільки попит на долари та євро знизився. А ось економіка Росії іде за кораблем – влада штучно підтримує курс рубля.


Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.

новини бізнес компаньйон


молодіжні новини


НОВИНИ З ТЕРНОПІЛЬЩИНИ