Повідомляє Сьогодні 04.04.2022 21:23
Понад чотири мільйони громадян України мусили терміново покинути рідні домівки, схопити найнеобхідніше та перебратися за кордон – у пошуках прихистку. Країни Європи підтримують біженців чим можуть, але й українці намагаються не сидіти без роботи.
Редакція "Сьогодні" зібрала історії українців та пропонує дізнатися, як їм вдається влаштувати життя за кордоном і які підводні камені можуть очікувати в іншій країні.
Українка Анна Заволович за кілька днів до війни працювала у власній студії косметологом. Через вторгнення Росії, жінка з маленькою дитиною виїхала до Польщі. У Вроцлаві їх прихистили знайомі, які перебралися в сусідню країну три роки тому.
"Нас зустріли на вокзалі, обігріли, нагодували, одразу Марка записали до садочка, почали активно шукати житло і роботу мені", – згадує Заволович.
Однак згодом в Польщу прибувало дедалі більше людей, і от невеликої квартири для кількох сімей з дитиною і собакою вже стало замало. На щастя, забрати до себе маму з сином погодилася полька Домініка. Дівчина впродовж двох тижнів спала на надувному матраці, щоб дитині було комфортно.
"Тепер у мене є можливість не існувати, а просто жити", – зізналася жінка.
Не настільки пощастило Сергію Смірнову, який домовився про роботу з польською агенцією праці. Компанія спеціалізується і на працевлаштуванні українців у Польщі. Чоловікові вистачило семи днів, щоб зрозуміти, що умови роботи не відповідають заявленим.
За його словами, представниця агенції перебуває не в Катовіце, де пропонують роботу, а в Любліні, й часто не виходить на зв’язок. Інші працівники також не відповідають на дзвінки й повідомлення по кілька днів.
"Нюанси випливли у робочому процесі. У перший день наші групі новеньких сказали працювати п'ять годин, у результаті відпрацювали дев'ять. Журналу ведення робочих годин не було від початку", – пояснив українець.
Штрафи в компанії більші, ніж "ринкові" – до 1000 злотих. Виплату авансу відтягують, хоч самі його спершу пропонують, а біженцям гроші дуже потрібні. За кілька днів більшість учасників групи залишили співпрацю до підписання договору, але чоловік вирішив ризикнути.
Однак навіть за тиждень обіцяного авансу йому не дали, а спроб комунікацій агенція уникала. Коли Сергій Смірнов заявив керівнику складу, що не готовий далі працювати, представниця агенції перетелефонувала й у грубій формі звільнила його.
"На цьому моменті все стало на свої місця. Сім днів я попрацював за дякую, але отримав урок. Можливо, цей відгук буде комусь корисний", – резюмував Смірнов.
Журналістка Анна Горпинич мусила переїхати до Варшави, але їй не пощастило знайти роботу за спеціальністю, попри дві вищі освіти й чимало додаткових сертифікатів. Причина проста – для солідної роботи в Польщі потрібно знати польську мову.
Відтак, жінці з дипломом магістра довелося влаштуватися на меблеве виробництво. Щоденна робота – відміряти тканину, яка перетвориться на обшивку дивана або крісла.
"Сказати, що це не робота моєї мрії – це скромно промовчати. Рук, ніг і спини немає, бо я не звикла до фізичної праці. Але я відчуваю велику вдячність до людей, які дали мені цю роботу. Бо я знаю, що більшість людей, які втекли від війни у Польщу наразі не мають жодної роботи", – наголосила Горпинич.
Прості поляки підтримують українців і морально – хтось із колег написав та видрукував листа зі словами підтримки. Журналістка не впадає у відчай і розуміє, що будь-яка робота дозволяє забезпечити себе та своїх дітей. Вона також продовжує писати і вчитися, зокрема вивчає польську мову.
Як поінформувала уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова, потік мігрантів із України за кордон підвищує ризик потрапляння в ситуацію торгівлі людьми. У країнах Європи вже фіксують факти трудової та сексуальної експлуатації українців, насильницького використання дітей.
Найбільша небезпека очікує вже в Польщі, коли після перетину кордону на біженців чекають сутенери під виглядом волонтерів. Пропонують підвезти чи допомогу з роботою або житлом, заманюють жінок у невідомі автомобілі.
Європейська комісія вже запустила мережу координаторів, щоб запобігти порушенню прав людей та експлуатації українців. Денісова закликала посилити перевірку на кордонах.
Щоб захистити себе, потрібно пам’ятати кілька простих правил:
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.