Повідомляє Обозреватель 28.03.2022 19:52
Президент РФ Володимир Путін зобов'язав "Газпром" із 31 березня перейти на розрахунки за газ із країнами ЄС у рублях. Це суперечить уже підписаним контрактам, у Євросоюзі вже повідомили, що не підуть на такий крок. Кремль ставки підвищив. У Путіна попередили – без оплати карбованцями газу не буде.
Путін скористався своєю старою зброєю – енергоресурсами
Росія постачає приблизно 40% всього газу до ЄС. Це велика частка на ринку, яку за кілька місяців замінити неможливо. У Росії добре розуміють – енергоресурси та ядерну зброю – два інструменти для залякування Євросоюзу.
І коли проти РФ прийняли вже левову частку можливих санкцій, Росія наважилася на відповідь. Припинити продавати газ вони не можуть. По-перше, є вже підписані контракти (деякі з них на роки наперед). По-друге, як ЄС залежить від російського газу, так і Росія залежить від імпортного виторгу за блакитне паливо.
У добрий рік приблизно 40% усіх бюджетних надходжень – від продажу нафти та газу. А є ще десятки суміжних сфер, що функціонують за рахунок видобутку та продажу енергоресурсів. Замість того, щоби просто перестати продавати газ, Путін зобов'язав "недружні країни" (всі, хто ввів санкції) платити в рублях.
Країни G7 не платитимуть за російський газ у рублях. Про це за підсумками конференції "Великої сімки" заявив міністр економіки Німеччини Роберт Хабек. "Це означає, що оплата в рублях – неприйнятна", сказав – він. На питання про можливий бойкот постачання з боку РФ він відповів: "Ми готові до будь-яких сценаріїв", передає Bloomberg.
Журналісти запитали у прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова, що буде, якщо ЄС не платитиме в рублях. "Безкоштовно постачати не будемо", – відповів представник Кремля. Що це означає?
Фактично Росія не рахуватиме оплату в євро та доларах, постачання газу зупинять. Як результат проблеми виникнуть і в РФ, і в Європи.
Хто швидше здасться?
Після можливого скасування постачання ЄС доведеться в дуже стислий термін шукати альтернативні джерела, купувати скраплений газ і домовлятися про постачання блакитного палива з інших країн. Це вже трапляється.
Європейський Союз може зупинити війну проти України. Для цього достатньо запровадити ембарго на енергоресурси із РФ. В результаті РФ не буде коштів для того, щоб продовжувати дорогу війну.
Відомий економіст, професор економіки паризької Школи політичних наук Сергій Гурієв впевнений, що це допоможе зупинити війну Росію проти України. "Припинення закупівель російської нафти і газу, ймовірно, стане найшвидшим способом зупинити путінську війну в Україні. Він також є найбільш економічно ефективним", – написав він.
Фахівець погоджується, що за ембарго заплатять і європейці. Однак ці витрати цілком керовані. Провідні німецькі економісти оцінюють вартість німецького ембарго в діапазоні від 0,5 до 3% ВВП, або приблизно 120-1200 євро на душу населення, що еквівалентно помірній рецесії і нижче за економічні витрати, пов'язані з COVID.
Лауреат Нобелівської премії Пол Кругман погоджується з тим, що з цими витратами можна впоратися. У інших дослідженнях розглядається європейське ембарго; за однією оцінкою, припинення закупівель російського палива зменшить реальні доходи європейців менш ніж на 1%; інший припускає, що повне відключення російського газу скоротить ВВП єврозони на 2%.
"У уряду Німеччини достатньо фінансових ресурсів, щоб оздоровити німецьких споживачів за рахунок субсидування вищих витрат на енергію з альтернативних джерел та компенсувати негативні наслідки для виробництва та ринку праці, як це було під час рецесії COVID. Оскільки зима закінчилася і потреба в газі для опалення зменшилася, це ідеальний момент, щоб замінити споживання газу і запасти якнайбільше природного газу наступної зими", – пише Гурієв.
А ось, наприклад, Угорщина вже категорично відмовилася від такої норми. Віктор Орбан, прем'єр країни, довго вважався близьким другом Путіна. На відміну від інших країн, диверсифікувати покупки там не намагалися. Без російського газу країна ризикує залишитись без блакитного палива, пояснив Орбан. Чи піде окрема країна ЄС на оплату в рублях, чи Путіну не вдасться розколоти ЄС у газовому питанні, покаже час.
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.