Українці можуть платити за опалення вдвічі менше: що для цього потрібно зробити

Фото з мережі Інтернет

У розпал енергетичної кризи в Європі Україна витрачає більше газу, ніж сусідні країни зі схожим кліматом. Основні причини – застарілий житловий фонд та величезні втрати тепломереж. За оцінками уряду, абсолютна більшість будинків у нашій країні потребує тепломодернізації. Нормам енергоефективності не відповідають не тільки хрущовки, але навіть деякі новобудови.

Про те, як правильно заощадити на комуналці та чому тепломодернізація може допомогти всій країні, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Навіщо в Україні потрібно утеплювати будинки?

 
 

У 2020 році населення України витратило 8,15 млрд кубометрів газу. При чому ще 2017-го ця цифра була на рівні 11,2 млрд. На таку тенденцію впливає ціла низка факторів: подорожчання блакитного палива, погодні умови, загальне скорочення кількості населення та відсутність тепломодернізації (яка, до речі, здатна зменшити обсяги споживання блакитного палива до двох разів).

Розглянемо приклад. Допустімо, що в середньому українці (відповідно до норм споживання) витрачають на опалення квадратного метра 4 кубометри газу – це приблизно 32 грн за нинішніми тарифами (з центральним опаленням вартість може збільшитися до 28 грн). А ось вже в енергоефективному будинку з новим обладнанням опалення одного квадрата може коштувати 2 (або ще менше) кубометри на квадрат – це вже 16 грн.

У результаті на опалення квартири площею 50 квадратів замість 2000 грн довелося б витрачати близько 1000 грн. Очевидно, від цього виграли б не лише прості українці, а й держава, яка б могла економити валюту, скоротивши витрати на закупівлю енергоресурсів.

Залишається головне питання – а де ж взяти гроші на таку тепломодернізацію? На одну багатоповерхівку доведеться витратити близько мільйона доларів. За словами експерта у сфері ЖКГ Олега Попенка, якщо робити комплексну термомодернізацію "хрущовки", то це коштуватиме 10 тисяч доларів із квартири, що для багатьох мешканців просто непосильна сума. Не має таких коштів і держава.

Нещодавно в Кабміні заявили, що розпочинають програму тепломодернізації, змінять законодавство, а 2022 року відремонтують 5 тисяч багатоповерхівок. Проте чи це вдасться зробити – велике питання.

Як можна скоротити суми у платіжках?

План Кабміну надто амбітний. Набагато швидше могла б пройти часткова модернізація, саме встановлення в будинках індивідуальних теплових пунктів (ІТП).

Як каже виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк, щоб провести повну модернізацію тисяч будинків, у країні має бути налагоджено виробництво матеріалів та обладнання у відповідних обсягах. Також має бути достатньо компаній із кваліфікованими кадрами, які можуть брати на себе такі контракти.

"Якщо ми хочемо отримати помірно швидкий результат, потрібно максимально в будинках із централізованим опаленням ставити ІТП. У міжсезоння вони дають 15-30% економії відразу, за рахунок того, що немає перегріву. Ми пропонували ставити ІТП масово та фінансувати їх через теплокомуненерго. Скільки це буде коштувати – сказати поки що складно, адже за останній рік ціни на деякі матеріали піднялися втричі. Але в середньому у дев'ятиповерхівці це раніше обходилося від 20 до 30 тисяч євро", – каже експерт.


Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.

новини бізнес компаньйон


молодіжні новини


НОВИНИ З ТЕРНОПІЛЬЩИНИ