Повідомляє Обозреватель 01.12.2021 08:23
З 1 грудня в Україні на 500 грн підвищиться мінімальна зарплата (до 6 500 грн), частина пенсій зросте на 400 грн, а мінімальний розмір соцвнеску із зарплати збільшиться на 110 грн. Такі перерахунки стосуватимуться багатьох громадян України, проте не дозволять компенсувати інфляцію. Загалом реальний рівень доходів залишиться на колишньому рівні.
Кому та як перерахують пенсії?
Гарантії для пенсіонерів віком від 75 років.
Приблизно 890 тис. пенсіонерів віком від 75 до 80 років отримають збільшення у розмірі близько 400 грн. Таке підвищення передбачено програмою індексації доходів та не пов'язане ні з підвищенням прожиткового мінімуму, ні з перерахунком мінімальної зарплати.
Підвищення мінімальної та максимальної пенсій
Мінімальна пенсія в Україні не може бути меншою, ніж прожитковий мінімум для непрацездатних. Його збільшили з 1854 до 1934 грн. Тобто мінімум стільки ж тепер отримуватимуть усі українці на заслуженому відпочинку.
Ця цифра не покриває навіть витрати на необхідні продукти і товари першої необхідності. Щомісяця Мінсоц рахує вартість "продуктового кошика", який містить найменші витрати. І згідно з цими даними, вже зараз український пенсіонер не може вижити на суму, нижчу за 3 708 грн. Це межа бідності. В Україні ж понад мільйон пенсіонерів не отримають навіть 3000 грн.
Максимальна пенсія (становить 10 мінімальних) збільшиться з 18540 до 19340 грн. Але на таку цифру можуть розраховувати лише ті, хто офіційно отримував зарплату, розмір якої в сім разів вищий за середню.
Зазначимо, ще у травні прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд "працює над встановленням справедливого прожиткового мінімуму". Проте в результаті ні 2021-го, ні 2022-го (згідно з проєктом держбюджету) розраховувати на суттєве зростання прожиткового мінімуму не доводиться.
Перерахують гарантовану виплату
За законом, українці, які досягли 65-річчя і виконали норму за трудовим стажем, мають право на пенсію в розмірі 40% від мінімалки. З 1 грудня цю суму збільшать з 2400 до 2600 грн.
Варто зазначити, що навіть якщо людина виконала вимоги щодо стажу, виплата буде меншою за фактичний рівень прожиткового мінімуму.
Як перерахують податки, субсидії та допомогу для безробітних?
В Україні від розміру прожиткового мінімуму залежить податок для "єдинників" першої групи. А від мінімальної зарплати – податок для "єдинників" другої групи.
Як перерахують соціальний внесок:
мінімальний розмір – з 1320 до 1430 грн;
максимальний розмір – з 19800 до 21450 грн.
До мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму також прив'язані й податки для фізосіб-підприємців на єдиній групі.
Для "єдинників" першої групи – з 260 до 268 грн. Для "єдинників" другої групи – з 1200 до 1430 грн.
Від прожиткового мінімуму залежить розмір субсидії. Якщо вона зростає, а дохід не змінюється, збільшиться і розмір виплати. Крім того, у розмірі чотирьох прожиткових мінімумів обмежена і максимальна сума допомоги з безробіття – з грудня збільшиться з 9 396 до 9 924 грн.
Як розповів колишній міністр соціальної політики України Андрій Рева, зростання виплат буде дуже несуттєвим порівняно із загальним зростанням цін у країні у річному вимірі. Мовляв, усі підвищення з'їсть інфляція.
"Цього року прожитковий мінімум для непрацездатних громадян мають загалом підняти на 165 грн, – каже Рева. – Наступного року заклали зростання на рівні 159 грн. При тому, що ціни за 2021-й зросли на 30%. Це просто катастрофа з погляду доходів людей. На тлі тієї інфляції, яка є, люди стають біднішими. На них просто махнули рукою".
За словами Реви, для того щоб показник прожиткового мінімуму почав бути відповідним до реальних мінімальних витрат, потрібно його для початку правильно розрахувати. Але минулу методику розрахунку прожиткового мінімуму скасував суд, а нової за більш ніж 2 роки так і не ухвалили.
Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин упевнений: щоб розрахунковий прожитковий мінімум зрівнявся з фактичним, необхідно "відв'язати" від нього все, що не стосується мінімальних соціальних стандартів. За його словами, зараз до прожиткового мінімуму прив'язано багато зайвих показників, які й роблять його збільшення надто дорогим для бюджету.
"На прожитковому мінімумі зараз "висять" зарплати певних категорій держслужбовців, суддів, до прожиткового мінімуму прив'язані штрафи, пені, судові збори. Все це потрібно "відірвати", залишити лише ті речі, які забезпечують єдиний дохід українця протягом місяця. Тобто не можна відв'язати від "мінімуму" допомогу з безробіття, питання соціальних виплат, допомогу на дітей, допомогу з інвалідності. І у зв'язку з цим прожитковий мінімум має бути піднятий щонайменше у два рази", – розповідає він.
Як пояснює Пендзин, зростання прожиткового мінімуму, згідно з Бюджетним кодексом, залежить від індексу інфляції, який закладають у процесі формування бюджету. У бюджеті-2021 інфляцію заклали на рівні 7,2%. Реальна інфляція на сьогодні вже досягає 11%. Відповідно зростання прожиткового мінімуму навіть не перекриє зростання цін, а значить впаде паритет купівельної спроможності.
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.