Повідомляє Обозреватель 16.11.2021 10:23
В Україні через подорожчання газу значно значно більше доведеться платити за цукор. Крім того, почався період подорожчання м'яса та сала. Значно виросте у ціні й хліб: щомісяця його вартість збільшуватиметься на 2%.
Про це розповів експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пензін. Головна причина зростання цін: подорожчання енергоресурсів. Для населення ціну на газ зафіксували, а от промислові виробники змушені платити за ринковою вартістю.
В результаті, за оцінками Пендзіна, подорожчають:
цукор;
курятина;
соняшникова олія.
У виробництві цих продуктів використовують велику кількість блакитного палива. А тому, що дорожче коштує газ, тим сильніше зростають витрати виробників.
"Зараз іде період цукроваріння, де активно використовується енергоносій. Якщо енергоносій у 4 рази дорожчий, ніж минулого року, цукор буде дешевшим? Соняшникова олія, курятина – все це використовує енергоносії і все це дуже подорожчало", – каже експерт.
Вже приблизно на 20% зросла собівартість виробництва хліба. Як наслідок, щомісяця ціна зростатиме на 2%.
В Україні ціни на хліб за рік зросли на 18%, на торти – аж на 80%. Солодка випічка завжди дорожчає сильніше за інші види такої продукції. У неї закладають подорожчання "більш важливих" товарів, наприклад, соціального хліба.
При цьому пекарі вже попередили: якщо ситуація з цінами на газ не зміниться, хліб стане не лише дорогим, а й менш якісним. Щоб залишитися на плаву, пекарням просто доведеться використовувати борошно нижчої якості, кажуть учасники ринку.
"Борошно буде із заниженими хлібопекарськими якостями. Тобто хліб може виходити не такий пухкий, не такий ароматний, не такий смачний", – розповів президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дудченко.
Втім, на це є й інша причина. Це – нестача зерна для виробництва якісного борошна, що стала результатом масового продажу української пшениці за кордон.
У розвинутих країнах за діями учасників ринку слідкує Антимонопольний комітет. І якщо виявляється, що компанії порушують норми конкуренції, вони сплачують величезні штрафи. Такі механізми впливу на бізнес мають Антимонопольний комітет України.
Раніше повідомляли, що в Україні на тлі гарного врожаю стали знижуватися закупівельні ціни на сировину для соняшникової олії. Наразі тонна соняшника коштує 18-19 тис., а не 20 тис. грн.
Однак говорити про падіння цін на продукт не доводиться. Літр олії в роздробі все одно коштує в середньому дорожче за 66 грн, і ціна може піднятися ще на 2-3%.
Крім того, експерти попереджають: ціна на соняшникову рафіновану олію для українців може зрости щонайменше до 100 гривень за літр. Це може статися саме через подорожчання енергоносіїв та ціни на газ.
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.