Повідомляє Обозреватель 04.11.2021 09:23
Введення в Україні накопичувальної пенсійної системи, іншими словами, "другої пенсії" для громадян, вимагатиме серйозних витрат. Із бюджету України – тобто за рахунок наших податків – на впровадження нових правил лише за рік мають витратити не менше ніж 22 млрд грн.
Таку суму озвучила голова Міністерства соціальної політики Марина Лазебна, передає "Інтерфакс-Україна". Така значна сума (для порівняння: на виплату всіх субсидій у 2022 році закладають 38,38 млрд грн) потрібна на доплати від держави в рахунок пенсійних внесків українців.
"Одна із пропозицій Мінфіну – співфінансування накопичувального рівня з ЄСВ та держбюджету по 1% у перший рік запровадження такого рівня, по 1,5% у другий та по 2% у третій. І кожен відсоток, за їхніми пропозиціями, коштуватиме 22 млрд грн", – сказала Лазебна.
В Україні запропонували відмовитись від обов'язкової сплати внесків на "другу пенсію". Але таке послаблення може зачепити лише фізосіб – роботодавці, як і планувалося, будуть зобов'язані платити 1% від зарплати працівників.
Самих працівників хочуть не змушувати, а мотивувати робити відрахування. Передбачається, що в перший рік впровадження системи модель працюватиме так:
обов'язкові внески у розмірі 1% від зарплати працівника сплачує роботодавець (за рахунок зниження ЄСВ);
усі застраховані особи зі своєї зарплати (або іншого доходу) за умовчанням також сплачують 1%, але можуть від цього відмовитись;
на рахунки тих, хто не відмовився від добровільної сплати внесків, держава перераховуватиме додаткові внески плюс ще 1%.
У результаті всі застраховані українці матимуть змогу отримувати не лише звичайну (солідарну), а й другу (накопичувальну) пенсію. Щоправда, розміри такої сильно відрізнятимуться. По-перше, залежно від зарплати, а по-друге, – від відсотка внеску.
Нагадаємо, зараз в Україні працює перший рівень державної пенсійної системи – солідарний. Він передбачає, що за пенсії нинішніх людей похилого віку платять громадяни, які працюють. Для цього збирають внески до Пенсійного фонду, але грошей хронічно не вистачає – навіть для фінансування злиденних виплат доводиться витрачати кошти з держбюджету.
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.