Членство у громадській спілці та особливості її державної реєстрації

Фото з мережі Інтернет

Громадська спілка – це громадське об’єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.

Заснувати спілку можуть тільки юридичні особи. Разом з тим, учасниками (тобто членами) громадської спілки можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. Юридичними особами-членами можуть бути юридичні особи приватного права, а також громадські об’єднання, що мають статус юридичної особи. Припинення діяльності громадської спілки не тягне за собою припинення юридичних осіб, що є членами такої спілки.

Законодавча умова щодо членів фізичних осіб – досягнення ними 18-річного віку та наявність повної цивільної дієздатності. Членство у громадській спілці є добровільним та вільним, тобто учасники мають право у будь-який момент вийти зі складу спілки, подавши заяву про вихід. Існує визначене законом правило – для припинення членства у громадській спілці не потрібне додаткове рішення органу її управління. Виключення з цього правила – припинення членства керівника громадської спілки, яке може відбутися лише після обрання нового керівника і проведення держаної реєстрації.

Вимоги до складання установчих документів спілки та строки їх розгляду органами юстиції тотожні з підготовкою документів для створення громадської організації. Проте, є і свої особливості. З метою реєстрації громадської спілки керівник чи особа (особи), що має право представляти спілку для здійснення реєстраційних дій, протягом 60 днів з дня її утворення подають (або надсилають поштовим відправленням) до уповноваженого органу з питань реєстрації за місцезнаходженням громадської спілки заяву за формою, що затверджена Міністерством юстиції України. З 11 липня 2021 року в Україні діють нові форми реєстраційних заяв і для реєстрації громадської спілки слід подавати заяву за формою 4.

Документи, що подаються для реєстрації громадської спілки:

  • Заповнена заява щодо реєстрації юридичної особи – громадського формування за формою 4;
  • Примірник протоколу установчих зборів громадської спілки;
  • Статут громадської спілки;
  • Відомості про керівні органи громадської спілки із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, дати народження керівника, членів інших керівних органів, посади в керівних органах, контактного номера телефону та інших засобів зв’язку;
  • Відомості про особу, яка має право представляти громадську спілку для здійснення реєстраційних дій;
  • Додатково подається письмова згода уповноваженої особи, передбачена частиною шостою статті 9 Закону України «Про громадські об’єднання», якщо така особа не була присутня на установчих зборах;
  • Документи, які містять відомості про структуру власності засновників – юридичних осіб та фізичних осіб – власників істотної участі таких юридичних осіб, тобто інформація про кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб, що засновують громадську спілку.

 

Південно-Західне міжрегіональне

управління Міністерства юстиції

у Тернопільській області

Південно-Західного міжрегіонального

управління Міністерства юстиції

(м. Івано-Франківськ)


Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.

новини бізнес компаньйон


молодіжні новини


НОВИНИ З ТЕРНОПІЛЬЩИНИ