Повідомляє Обозреватель 30.04.2021 14:23
Україна близька до впровадження обов'язкових пенсійних накопичень, проте реформа ризикує зіткнутися з великою проблемою. Відрахування для пенсій – ключова проблема, яка може, як мінімум, відстрочити проведення реформи. Йдеться про 50 млрд грн втрат на рік.
У такому варіанті накопичувальні пенсії "відберуть" у держбюджету 2% ПДФО (залишиться у 16%), у бюджету Пенсійного фонду – 2% ЄСВ (залишається 20%). При цьому, якби реформа запрацювала в 2021 році, втрати склали б 15,3 млрд і 26,7 млрд грн відповідно. Учасники обговорення законопроєкту заявили, що мова йде про 40-50 млрд грн втрат на рік.
"Ця тема обговорювалася під час останньої місії МВФ. Експерти Фонду готові приєднатися до роботи над моделлю, яка повинна забезпечити збалансованість публічних фінансів та мінімізувати можливі ризики", – заявляв раніше міністр фінансів Сергій Марченко.
Однак співрозмовник, знайомий з позицією Марченка, відзначає, що він не підтримує накопичувальні пенсії ціною розширення дефіциту Пенсійного фонду (у 2021 році – 167 млрд грн або третину загального бюджету ПФУ). Питання про компенсатори є і у МВФ, зазначає інший співрозмовник в урядових структурах.
Відзначається, що можливим компромісом могла стати норма про зниження ЄСВ і ПДФО лише на три роки. Пропозиція не була прийнята: проти виступили представники бізнесу та соцкомітета Ради.
"Тепер питання компенсаторів потрібно вирішувати Мінфіну, ймовірно, це відбудеться за рахунок скорочення витрат в бюджетах наступних років. Але поки консенсусу з цього приводу не видно", – стверджує один із учасників робочої групи, член Економічної експертної платформи Олег Гетман.
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.