Нести гроші в банк на депозит вже без толку?

Фото з мережі Інтернет

Відсотки за депозитами знижуються, бо триває гальмування всіх процесів, пов'язаних з процентними ставками в українській економіці. У нас раніше відсотки по депозитах були значно вищими, ніж у європейських країнах, бо ризики інвестування в Україні перевищували європейські, каже фінансовий експерт Олексій Кущ.

"Політика Національного банку та уряду мала полягати в тому, щоб зниження рівня доходності інвесторів всередині країни, зокрема відсотків за депозитами, відбувалось відповідно до рівня навантаження потенціальних потужностей економіки. Тобто чим більше навантажена економіка, тим менший рівень відсотків. Це має відбуватись паралельно із зниженням загальних системних ризиків. Вони повинні зменшуватись швидше, ніж відсотки, щоб був стимул інвестувати в українські активи. У нас відбулося штучне зниження внутрішньої норми дохідності. Вона знизилась не завдяки завантаженню економічних потужностей, а навпаки, на тлі дуже низького рівня завантаження. Відповідно, економічна активність знаходиться на дуже низькому рівні, а саме вона формує попит на кредити", - пояснює Кущ.

З його слів, в Україні рівень дохідності інвесторів низький, а високу мають лише монополії та фінансово-промислові групи. "Малий і середній бізнес затиснутий в лещатах низької дохідності і все це на тлі величезних ризиків. Бізнес та населення очікують, що економічна ситуація буде досить непевна. Це призводить до замороження інвестиційної активності. Банкам немає куди вкладати свої гроші, крім державних цінних паперів Міністерства фінансів і депозитних сертифікатів Національного банку", - каже експерт.

 

Він пригадує, що декілька років тому на ОВДП банки могли заробляти 20%, а на депозитних сертифікатах - 16%. "Зараз на ОВДП отримують - 11%, на депозитних сертифікатах - 5%. Тобто це зниження дохідності інструментів, на яких банки звикли заробляти. Кредитування зараз фактично не відбувається. Різкий рівень інфляції тягне ставки вниз. У банків зараз накопичилося 150-180 млрд грн зайвої ліквідності, яку вони постійно закачують в депозитні сертифікати Нацбанку. Той проводить операції з акумулювання вільної банківської ліквідності. В цих умовах банки не мають потреби в дорогих депозитах. Тому ставки пішли вниз", - додає Кущ.

Експерт переконаний, що гривневі депозити можуть зрости на тлі розкручування інфляції. "Наприклад, минулого року інфляція була 2,7%, а цього року може бути до 8%. Це може додати до дохідності депозитів 1-2%. Зараз є питання, де будуть знаходитися депозити: в діапазоні вище 10% чи нижче. Зараз вони перейшли в коридор 8-10%. Можливо, під впливом інфляції вийдуть на рівень 10-12%. Але якщо це станеться, то на дуже короткий період. Банкам такі дорогі депозити зараз непотрібні", - додає економіст.

З його слів, в Україні депозит втрачає механізм збереження коштів населення. "Гривня перестає виконувати функцію накопичення. Валютні депозити перейшли в безпроцентне зберігання грошей. Вони нічого не приносять своєму власнику, крім курсової різниці. Але гривня може коливатися в діапазоні 15% як в плюс, так і в мінус. Тобто людина може як заробити гроші, так і втратити", - каже Олексій Кущ.

На його думку, проблема України в тому, що у нас немає надійних інструментів збереження грошей. "Коли споживачі отримують доходи, то останні розподіляються на дві основні групи - споживання та інвестування. Проблема в тому, що будь-яка економіка спирається на схильність населення до інвестування. Тобто люди вкладають у фінансові інструменти. Ці гроші надходять в економіку у вигляді довгих грошей, які є двигуном економічного розвитку. Проблема України в тому, що у нас немає цих довгих грошей, немає інструментів збереження коштів, крім ОВДП. Але це непевний інструмент, бо якщо держава збанкрутує, вона може не виплачувати кошти. Тому виходить, що для отримання пасивних доходів нерухомість є одним з небагатьох інструментів пасивного доходу. Тому зараз ціни на нерухомість поступово зростають", - резюмував експерт.


Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.

новини бізнес компаньйон


молодіжні новини


НОВИНИ З ТЕРНОПІЛЬЩИНИ