Повідомляє Бізнес Компаньйон Тернопіль 21.03.2020 15:23
Громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів. Професійні спілки є громадськими організаціями, що об'єднують громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх членів. Усі професійні спілки мають рівні права. Обмеження щодо членства у професійних спілках встановлюються виключно Конституцією і законами України (ст. 36 Конституції України).
Проаналізувавши законодавство, можна виділити чотири основних кроки створення первинної профспілкової організації:
КРОК 1. Підготовка статуту первинної організації профспілки.
КРОК 2. Проведення установчих зборів.
КРОК 3. Підготовка пакету документів для державної реєстрації.
КРОК 4. Реєстрація первинної організації профспілки.
КРОК 1. Підготовка статуту первинної організації профспілки.
Статут первинної організації профспілки - це документ, на основі якого діє первинна організація профспілки (установчий документ).
Статут профспілки повинен містити:
У статуті можуть міститися й інші положення, що стосуються особливостей створення та функціонування певної профспілки і не суперечать закону. Відповідно до ст. 14 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" статути профспілок приймаються з'їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України.
КРОК 2. Проведення установчих зборів.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про громадські об'єднання" утворення громадського об'єднання (до якого належить і первинна організація профспілки) здійснюється на установчих зборах його засновників (членів профспілкової організації) та оформлюється протоколом. У протоколі вказуються всі присутні, перелік питань, які розглядаються і рішення по них. Законом чітко визначено перелік обов'язкових відомостей, але він не є вичерпним.
Протокол установчих зборів має містити відомості про:
У протоколі можуть зазначатися відомості і про інші прийняті на цих зборах рішення стосовно утворення та/або діяльності профспілки. Протокол підписується головуючим та секретарем зборів, які обираються на початку зборів. Особа може бути обрана керівником, обрана до складу керівного органу, визначена особою, яка має право представляти профспілку для здійснення реєстраційних дій чи визначена особою, яка уповноважена її представляти - лише за наявності її особистої згоди.
Невід'ємною частиною протоколу установчих зборів є реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах, в якому обов'язково зазначаються відомості:
КРОК 3. Підготовка пакету документів для державної реєстрації.
Для здійснення реєстрації необхідно підготувати пакет документів, вимоги до яких містяться у ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», а їх перелік у:
КРОК 4. Реєстрація первинної організації профспілки.
Первинна організація профспілки підлягає державній реєстрації протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів, в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". У разі неподання (не надсилання) документів для реєстрації протягом вказаного часу з дня утворення така первинна організація профспілки не вважається утвореною. Дії від імені незареєстрованої первинної організації профспілки, крім дій, пов’язаних з її реєстрацією, забороняються.
Державна реєстрація первинної організації профспілки здійснюється:
Після подачі документів на реєстрацію, державний реєстратор видає опис наданих документів, на якому зазначається код доступу до результатів розгляду справи. За цим кодом можна віднайти відскановані статут і виписку про державну реєстрацію первинної організації профспілки та завантажити їх.
Окрім того, потрібно звернутися до фіскальної служби (управління, утвореного на правах відокремленого підрозділу ГУ ДФС) за адресою місцезнаходження профспілки та подати заяву про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції
у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального
управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ)
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.