Повідомляє Антикор 28.02.2020 17:11
Міністр фінансів Оксана Маркарова намагається повернути іноземців до купівлі гривневих держоблігацій, щоб продовжити вибудовувати піраміду ОВДП. В інтерв'ю ЗМІ вона почала запевняти їх і громадськість в тому, що гривня скоро почне активно зміцнюватися. «Ми бачимо тренд на подальше зміцнення», - підкреслила Маркарова.
У чому саме проявляється тренд на зміцнення гривні - міністр не уточнила. Адже 2019 рік наша валюта завершувала з безготівковим курсом на рівні 23,90 грн / $, до кінця січня-2020 року - він був уже в районі 25 грн / $, а лютому дрейфує в рамках 24,40-24,60 грн / $. Причому, в останні кілька тижнів він дрейфує вже без нерезидентів, які в минулому році були одними з ключових постачальників долара в країну. Заводили валюту під покупку ОВДП і зміцнювали нашу гривню.
Зараз відбувається зворотний рух: іноземці перестали розкуповувати нові випуски держоблігацій Мінфіну, а зі старих стали поступово виводити свої капітали. Як тільки ставки по ОВДП впали в область 10% річних, а наша економіка перестала подавати ознаки зростання (ВВП впав з 4,6% до 1,5%). Іноземці швидко зметикували, що Україна перестала бути «куркою, що несе золоті яйця». Оскільки тут більше не заробиш два види солідного доходу: на відсотках (купонах) за держоблігаціями і на курсі - заводили долар по 27 грн / $, а виводили заробітки по 24 грн / $.
Коли міністр фінансів в умовах виведення іноземного капіталу заявляє про «тренди на подальше зміцнення» гривні, це звучить дуже дивно. Або вона тотально некомпетентна, або намагається розкрутити нерезидентів - переконати їх, що гривня в майбутньому зміцниться і вони зможуть на цьому заробити. Чому Маркаровій потрібні іноземціі - зрозуміло: активізація відтоку їхніх капіталів з піраміди ОВДП може не тільки вбити курс гривні, але і сильно вдарити по всій економіці (їй складно буде пережити новий глобальний виток девальвації). Але чому їй повинні повірити іноземні скупники наших держоблігацій, поки незрозуміло. Адже вони бачать провал української економіки і величезні борги за держборгом. Будь-який економіст скаже, що в таких умовах вкрай складно зміцнюватися національній валюті.
Єдине, на що може розраховувати Мінфін - це на ситуативне зміцнення гривні під час посівної. Агроекспортери активізують завод валютної виручки, і стануть активніше її конвертувати на міжбанку. Їм потрібно більше гривні на паливо, добрива та інші потреби. Навесні, в основному завдяки сільському господарству (і під час відсутності нерезидентів), може підтримувати валютний баланс на міжбанку і гривневі котирування. Але ось чи буде українська валюта серйозно зміцнюватися на тривалій основі - велике питання.
Так що в кращому випадку, Оксана Маркарова просто лукавить, а в гіршому - відверто бреше учасникам піраміди ОВДП. Щоб ця сама піраміда не обвалилася з гуркотом і не підім'яла під себе всю українську економіку.
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.