Повідомляє Економіка від пророка 18.10.2019 09:23
У центрі Києва в історичній будівлі, яка належить Господарському суду, починаючи з 24 вересня по вівторках проходить «страшний» суд. Від його рішення багато в чому будуть залежати відносини нашої країни з міжнародними партнерами. Суддя Людмила Шкурдова розглядає справу про повернення акцій націоналізованого в грудні 2016 року ПриватБанку одному з його колишніх власників - Ігорю Коломойському. У вівторок, 8 жовтня, суд завершив з'ясування обставин справи. На наступному засіданні, яке заплановано на сьогодні, 17 жовтня, може прозвучати вердикт.
Поки йде суд, державний ПриватБанк продовжує працювати. За 8 місяців 2019 року прибуток банку склав 25,8 млрд грн. Як запевняють в Національному банку України, фінустанова повністю перейшло на ринкову бізнес-модель. Здавалося б, тепер держава, після націоналізації влившись в ПриватБанк близько 155 млрд грн, може сподіватися на продаж фінустанови потенційним інвесторам і, відповідно, на повернення інвестицій. Однак ситуацію навколо ПриватБанку затьмарює шлейф судових розглядів з колишніми акціонерами і пов'язаними з ними компаніями. Тяжби почалися практично відразу після націоналізації. У судах на різних стадіях розглядаються сотні суперечок. Поки судові розгляди не завершаться, про продаж банку можна і не мріяти.
До недавнього часу легковажна українська Феміда приймала рішення як на користь екс-акціонерів банку, так і ставала на бік держави. Однак після зміни влади і повернення в країну Ігоря Коломойського темп розгляду справ по ПриватБанку помітно прискорився і, судячи з підтримки судами позиції екс-акціонерів, рішення про денаціоналізацію банку, тобто повернення колишнім власникам їх частки в банку, може стати реальністю найближчим часом.
Проблеми для націоналізованого ПриватБанку створюють не тільки суди. 11 вересня в головний офіс фінустанови в Дніпрі з'явилися люди зі зброєю. Непрохані візитери за підтримки спецназу поліції прибули для проведення обшуку за визначенням Жовтневого суду Дніпра. Приводом послужило перевищення повноважень керівництвом банку при укладанні договорів з рекрутинговими, консалтинговими та юридичними компаніями.
У ПриватБанку цією подією серйозно стурбовані. «Ми не хочемо спекулювати і йти на поводу теорії змови, але нас турбує позиція деяких правоохоронних органів», - пояснюють у фінустанові.
Неприємності останнім часом обрушилися і на Валерію Гонтареву, екс-главу НБУ, якою свого часу довелося приймати рішення про націоналізацію найбільшого банку країни. Її на пішохідному переході в Лондоні збила машина. Пізніше в Україні згоріли автомобіль невістки і будинок під Києвом. Валерія Гонтарєва засумнівалася, що всі ці біди - випадковість, і звинуватила в тиску на себе екс-власників Приватбанку. Але Коломойський лише віджартовується і заперечує причетність до цієї ситуації. «Пам'ятайте, вона говорила, що я їй щось там погрожував літак надіслати. Так я хочу уточнити, що обіцяв прислати літак, а не автомобіль », - сказав олігарх в кулуарах Форуму YES 2019.
Правління НБУ заступилося за колишню колегу, та й взагалі реформаторів з команди Порошенко. «Це вже не низка інцидентів, це терор. Його мета - залякати реформаторів минулих і нинішніх, паралізувати діяльність, змусити мовчати », - заявляють у Нацбанку.
Більш того, після серії інцидентів з Валерією Гонтаревої рішення про відставку прийняв секретар РНБО Олександр Данилюк. У період націоналізації ПриватБанку він очолював Мінфін, і екс-чиновнику, по всій видимості, не вдалося уникнути конфлікту інтересів з Ігорем Коломойським і нібито наближеним до нього головою Офісу президента Андрієм Богданом.
Ой, що буде
«У разі задоволення вимоги про визнання недійсним договору купівлі-продажу відбувається повернення сторін в попередній стан, яке мало місце до укладення угоди, - пояснює правові механізми Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ« Горецький і Партнери ». Отже, виникає питання про долю облігацій внутрішньої державної позики, випущених для докапіталізації банку на суму близько 155 млрд грн.
Тобто мова може йти про зменшення статутного капіталу банку на зазначену суму і повернення його до того стану, що спричинило введення тимчасової адміністрації в 2016 році.
Якщо це станеться, знову актуалізуються ризики, яких вдалося уникнути завдяки націоналізації. «Неконтрольоване падіння ПриватБанку призвело б не тільки до гігантських втрат фізосіб-вкладників, а й стало б сильним ударом по економіці, - згадує ситуацію 2016 року Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії. - Неплатоспроможність ПриватБанку привела б до банкрутств тисяч підприємств, різкого скорочення товарообігу і тривалої дестабілізації роздрібної торгівлі в країні».
Однак напередодні рішення суду бігти до банкомату і вичищати все рахунки клієнтам банку точно не варто. Навіть якщо 17 жовтня суд прийме рішення на користь колишніх акціонерів, на ситуації в банку це ніяк не відіб'ється. «Це буде рішення першої інстанції, яке буде оскаржено банком в апеляції, - запевнили Фокус в ПриватБанку. - Рішення першої інстанції не вступить в законну силу і не матиме жодних правових наслідків. Банк, його відділення, банкомати, термінали і онлайн-сервіси будуть працювати як зазвичай ».
Олег Горецький також звертає увагу на те, що правові наслідки цього спору залежать від остаточних рішень по іншим пов'язаним справах. У їх числі розгляди між компаніями - майновими поручителями ПриватБанку і НБУ, суперечка з аудиторською компанією PricewaterhouseCoopers, тяжби між Коломойським і НБУ, Кабміном і ФГВФО, що стосуються скасування майже всіх рішень про введення в банк тимчасової адміністрації, збільшення статутного капіталу, реєстрації емісій акцій і т . д. тобто поки весь цей клубок розплутають, доля ПриватБанку залишатиметься в підвішеному стані.
Неможливе можливо
Можна довго міркувати про гіпотетичні наслідки повернення ПриватБанку в стан, в якому він знаходився в кінці 2016 року. Однак, як не парадоксально, рішення суду про повернення права власності на акції банку Коломойському, найімовірніше, буде неможливо виконати по ряду причин.
Як відзначають у ПриватБанку, відповідно до Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», після укладення договору купівлі-продажу акцій неплатоспроможного банку та їх передачі інвестору останнього не можна позбавити права власності на придбані акції і вони не можуть бути витребувані на користь попереднього власника. Тобто рішення суду на користь колишніх власників, по суті, виявиться незаконним.
Артур Мегеря, партнер L.I. Group, також вважає, що подібне судове рішення неможливо реалізувати на практиці. Тобто повернути акції банку його попереднім власникам не вийде, оскільки вони були анульовані, і Мінфін навряд чи добровільно погодиться випустити нові акції тільки для того, щоб передати їх попереднім власникам. У зв'язку з цим виконання судового рішення, швидше за все, спричинить за собою ряд нових судових процесів.
Викликає сумніви у експертів і юрисдикція розгляду спору. «Сьогодні було б доречно зупинити провадження у справі до прийняття постанови Великою палатою Верховного суду, оскільки винесення рішення з порушенням правил юрисдикції господарських судів буде безумовною підставою для його скасування», - говорить Артур Мегеря.
Нерозв'язний клубок правових протиріч, який створюється навколо ПриватБанку, колишні власники можуть використовувати як інструмент «примусу до миру», хоча сам Коломойський неодноразово говорив, що «ніяких реальних переговорів і консультацій немає».
Найбільш імовірною ціною, яку доведеться заплатити за примирення, може стати грошова компенсація колишнім акціонерам. Не дарма в одному з інтерв'ю Ігор Коломойський заявляв про те, що йому потрібен не ПриватБанк, а $ 2 млрд. Найімовірніше, отримані у вигляді частки в капіталі фінустанови, яку потім Коломойський спробує монетизувати. «Я хотів би уточнити: нас цікавить ПриватБанк, але якщо процес врегулювання - така складність і це може викликати турбулентність на фінансовому ринку, то ми можемо відмовитися від цього. Все продається і все купується », - сказав олігарх в ефірі програми« Свобода слова з Савіком Шустером ».
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.