Повідомляє Обозреватель 28.03.2019 16:46
В Україні з 1 квітня знову переглянуть тариф на блакитне паливо для населення. Українці замість 8,55 платитимуть 8,38 грн за куб. Таке рішення ухвалив "Нафтогаз" у зв'язку зі значним зниженням цін на світовому ринку.
Однак прості українці купуватимуть газ по 8,38 грн за кубометр, а бізнес платитиме за таку саму кількість блакитного палива лише 5,9 грн. Вперше за кілька років ціни за урядовим проектом вищі за ринкову вартість.
Як зміняться ціни на газ із 1 квітня і чому ринкові ціни виявилися нижчими за регульовані.
Головне:
вартість газу на відкритому ринку впала до 5,9 грн за куб, а населення платить 8,55 грн;
"Нафтогаз" вирішив знизити тариф, відмовившись від своєї націнки у розмірі 2%;
щоб знизити тариф на газ хоча б до рівня ринкового, Кабмін має узгодити це рішення з МВФ;
щоб остаточно вирішити газове питання, Україна повинна видобувати стільки блакитного палива, скільки вистачить на забезпечення її потреб.
Тариф на газ для простих українців визначає Кабінет міністрів. Ідея проста: уряд встановлює ціну і зобов'язує "Нафтогаз" продавати за зазначеною вартістю продавати блакитне паливо на потреби населення. Найчастіше ця цифра нижча за ринкову. Але у 2019-му ситуація кардинально змінилася. Уже кілька місяців вартість газу на відкритому ринку падає.
"На європейському ринку за останні місяці знизилася настільки, що з квітня українські газові трейдери, ймовірно, пропонуватимуть газ за ціною, нижчою за поточну ціну, встановлену для населення", — заявив кілька тижнів тому голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв.
Так і сталося. "Нафтогаз", який має одні з найвищих цін для промисловості, вже у квітні продаватиме блакитне паливо по 5,9 грн за куб. Водночас, згідно з постановою Кабміну, ціна для населення має становити 8,55 грн.
Без рішення уряду "Нафтогаз" знизить ціну для простих українців всього до 8,38 грн. Але щоб значно урізати тарифи (хоча б до рівня ринкових цін), необхідний дозвіл МВФ. Україна, підписуючи меморандум, погодила подорожчання газу в кілька етапів і ухвалила відповідну постанову. Але в цій постанові не було передбачено варіанту, за якого газ на європейському ринку дешевшає, а не дорожчає.
Без рішення уряду максимум, що може зробити "Нафтогаз" — відмовитися від своєї торговельної націнки в розмірі 2%. З огляду на те, що підприємство і без того заробить на різниці між ринковою ціною і вартістю газу для промисловості, "Нафтогаз" ухвалив рішення прибрати з тарифу свою націнку. Тариф знизили на 2%. Наступний крок за Кабміном. Вони повинні ініціювати переговорний процес і узгодити з МВФ можливість знизити ціни.
У Кабміні вже заявили, що відповідні переговори проводять. І головне — домогтися скасування подорожчання газу у травні, а не урізати ціну. Якщо чинну постанову не переглянуть, вже за місяць українці платитимуть за кожен куб більше 10 грн. І якщо на відкритому ринку вартість блакитного палива не злетить, промислові споживачі платитимуть на 20-30% менше за простих українців.
Аналітик Володимир Мазуренко зазначає: вартість газу на відкритому ринку змінюється щомісяця, тому цілком можливо, що з настанням опалювального сезону ціни досягнуть регульованого урядом рівня.
"Поспішати знижувати тариф не варто. Зараз у нас на відкритому ринку одна ціна, а у жовтні буде абсолютно інша. Коли починається опалювальний сезон, зростає попит і збільшуються ціни", — зазначає аналітик.
Норвегія, Нідерланди та Україна — країни з найбільшими запасами газу у Європі. При цьому перші дві держави входять до списку найбагатших, а Україна пасе задніх. Маючи підтверджені поклади — 590 млрд куб. м (за оцінками "Нафтогазу"), ми щороку змушені витрачати валюту на купівлю близько 8-10 млрд кубів блакитного палива.
Опитані OBOZREVATEL експерти впевнені: досягти енергонезалежності і протягом декількох років наростити видобуток газу до 20 млрд куб. м державна компанія цілком здатна. Виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній Роман Опімах як приклад наводить статистику минулого року. "Укргазвидобування" збільшило обсяг на 1,6%, а приватні компанії — більш ніж на 7%.
Головне, додає глава біржового комітету УЕБ Олексій Дубовський, НАК повинен купувати нові ліцензії. В Геонадра почали продавати їх на відкритих торгах. Але з 10 лотів реалізували тільки 3 найбільш ліквідних родовища. Проблема в тому, що далеко не всі виставлені ділянки викликають інтерес у гравців ринку.
"Сказати, що всі ліцензії неліквідні, не можна. За одну ліцензію була справжня конкуренція, в результаті аукціону вартість підняли з 17 до 85 млн грн. Ще одна ліцензія дісталася "Укргазвидобуванню", третю придбала "Бурісма". Зараз важливо, щоб УГД брало участь у конкурсах і отримувало нові ліцензії", — зазначає Дубовський.
Одна з основних проблем — необхідність узгоджувати розробку з обласними радами, впевнені в Асоціації газовидобувних компаній. З 2018-го рента залишається в місцевих бюджетах. За задумом це мало підштовхнути місцеву владу до співпраці, однак за фактом процес все ще гальмують.
Відмовившись від імпорту блакитного палива, в Україні вартість газу може бути значно нижчою за європейську. Однак поки населення платить навіть більше, ніж на відкритому ринку.
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.