Штраф 320 тисяч гривень: кого вже наказали інспектори Держпраці

Повідомляє Реаліст 31.03.2017 22:11


Фото з мережі Інтернет

Влада посилила контроль за бізнесом. Малим і середнім. Олігархів поки не чіпають. Стежать головним чином за офіційним оформленням персоналу і за зарплатами в «конвертах». Порушників карають гривнею. Найбільші санкції - 320 тисяч гривень. Але не стільки за саме порушення, скільки за недопуск інспектора до перевірки. Кілька підприємств уже «відзначилися» і тепер намагаються оскаржити рекордні для України штрафи в суді.

 

Після підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн автоматично виросли розміри штрафів за зарплати в «конвертах» та неофіційне оформлення співробітників. Про санкції за порушення в оплаті праці, які діють з 2017 року, докладніше читайте тут: «Зарплати в" конвертах ": що потрібно знати про перевірки і нові штрафи».Інспектори Державної служби з питань праці за перші два місяці 2017 роки провели 3 634 перевірки на 3 526 підприємствах, повідомили у відомстві на запит Realist`а.І ось які результати. Інспектори знайшли порушення в 65,3% випадках. Всього виявлено 7 871 порушення у 2 304 роботодавців. Вийшло майже по 3,5 порушення на компанію. Найбільше зловживань пов'язано з оплатою праці. Це і зарплати в «конвертах», і виплати нижче рівня мінімальної. Детальніше - в інфографіці.

 

 

Тепер трохи сухих цифр. За результатами перевірок на посадових осіб складено та передано до суду 1 845 протоколів про адміністративні порушення. Сума штрафних санкцій, накладених судами, становить 617 843 грн. Безпосередньо державними інспекторами з питань праці винесено 131 постанову по ст. 188-6 Кодексу України про адміністративні порушення з накладенням штрафних санкцій на суму 128 615 грн.Але це дрібниці. Найбільші штрафи застосовують відповідно до ст. 265 КЗпП. Тут винесено 1 703 постанови про застосування фінансових санкцій на загальну суму 16,942 млн грн. В середньому виходить трохи менше 10 тис. Грн в кожному випадку. На перший погляд не так вже й багато. Але для малого бізнесу ця сума більш ніж відчутна. Тим більше, що 10 тис. Грн - це середнє значення.Ще важливий один момент. Майже 17 млн грн штрафних санкцій за ст. 265 КЗпП виписано тільки за перші два місяці 2017 року. Тоді як за весь минулий рік сума штрафів склала 22,5 млн грн за порушення в оформленні трудових відносин та 5 млн грн за порушення законодавства з охорони праці. Разом: близько 27,5 млн грн штрафів за рік. А тут близько 17 млн за два місяці. Оптимістичний початок.

 

З 16,9 млрд грн майже 1 млн грн - штрафи трьом підприємствам. До них застосували максимально можливий штраф в розмірі 320 тис грн. За даними Держпраці, ці компанії розташовані в Київській, Херсонській та Одеській областях.Ще один випадок, про який було відомо раніше, Держпраці з якоїсь причини не вказало у відповіді Realist`у. Йдеться про компанії з Івано-Франківської області «Технобуд-Сервіс».В кінці лютого інспектори Держпраці з'ясували, що всі співробітники цієї компанії належним чином не були оформлені. Чи то вони працювали неофіційно, то чи на півставки, але по факту працювали цілий день - не уточнюється. Але оштрафували підприємство не за саме порушення, а за недопуск інспектора до перевірки. Сьогодні за такі дії передбачено штраф у розмірі 100 мінімальних зарплат. Тобто 320 тис. Грн.В даному випадку під недопуском мається на увазі ненадання на вимогу інспектора для перевірки договорів або наказу керівника компанії.

 
Платити 320 тис. Грн «Технобуд-Сервіс» не поспішає. З Єдиного реєстру судових рішень Realist з'ясував, що івано-франківська компанія спробувала оскаржити штраф. Для цього підприємство звернулося до суду з позовом до Держпраці про визнання недійсним акту перевірки. Тут позовні вимоги суд не підтримав, відмовивши в початку виробництва. Після цього компанія зажадала визнати протиправними дії заступника начальника управління Держпраці в Івано-Франківській області та головного державного інспектора відділу з питань дотримання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів. Суд у цій справі ще не закінчився.Як не дивно, але, по суті, недопуск інспектора до перевірки є одним з небагатьох способів, щоб потім оскаржити дії перевіряючих в зв'язку з порушеннями при призначенні перевірки. Не дивно, що за ці дії і передбачений найбільший штраф.Напевно на це пішли свідомо, щоб відбити бажання у бізнесу судитися з Держпраці. «Допустив до перевірки, значить визнав законність її призначення», - раніше пояснював Realist`у Кирило Казак, адвокат і партнер ЮФ «КПД Консалтинг». З іншого боку, за словами юриста, судова практика поки не на користь роботодавців. Особливо у випадках, якщо встановлено, що заробітна плата виплачувалася нижче мінімальної або якщо з працівником не оформлений трудовий договір.


Ростислав Шаправський

Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.

Loading...