Скоро соціальні ревізори значно зменшать кількість отримувачів субсидій

Повідомляє Патріоти України 18.03.2017 22:33


Фото з мережі Інтернет

Кабінет міністрів України розробляє новий механізм верифікації пільговиків і субсідіантів. На соціальну допомогу держава щорічно витрачає сотні мільярдів гривень, це близько 40% від усього бюджету країни. Як саме витрачаються кошти, залишається під питанням.

 

До цього часу в Україні не створили єдиний реєстр одержувачів соцдопомоги, кожне відомство веде свій облік. А соціальні інспектори, які повинні перевіряти пільговиків, проводять рейди на свій розсуд. У цьому році уряд планує вивести процес верифікації на новий рівень - скласти «сірі списки» пільговиків і субсідіантів і створити інститут «соціальних ревізорів». Сайт Сегодня з'ясував, як чиновники перевірятимуть українців з пільгами і субсидіями.

 

Як будуть працювати соціальні «ревізори» і «сірі списки»

 

Уже з першого січня наступного року в Україні можуть з'явитися соціальні інспектори з розширеними повноваженнями. На створення нового інституту планують витратити 50 мільйонів гривень, йдеться в законопроекті «Про забезпечення державного контролю при наданні соціальної підтримки». Документ розробило Міністерство соцполітики, першого лютого його затвердили на засіданні Кабінету міністрів, наступний крок - голосування в Раді.

 

Соціальні інспектори працюють і зараз, але якість їх роботи «вкрай низька», впевнені автори законопроекту. Зараз інспектори найчастіше перевіряють допомогу, яку надають при народженні дитини - розмовляють з сусідами, перевіряють умови в, яких виховується дитина. «Проблема соціальних інспекторів в тому, що у них дуже велике навантаження, а зараз на їх плечах ще й перевірка переселенців», - розповіла нардеп Наталія Веселова під час відкритої дискусії «Соцдопомога: кому потрібна і хто її отримує».

 

Соціальний інспектор на свій розсуд вибирає одне з сотень справ і йде на перевірку, конкретних критеріїв, які сім'ї варто перевіряти в першу чергу, немає, пояснив директор Департаменту обміну інформацією та верифікації виплат Мінфіну Анатолій Клименко.

 

Якщо пропозиції Кабміну підтримають парламентарі, в Україні створять «сірі списки» пільговиків, яких в першу чергу повинні будуть перевірити соціальні інспектори. Після першого етапу верифікації чиновники зіставлять дані з різних реєстрів і знайдуть «підозрілих» пільговиків - до них і відправляться «ревізори». При цьому ревізор отримає право самостійно ініціювати аудит матеріального стану сім'ї, відвідувати пільговиків і субсідіантов за місцем їх проживання.

 

Якщо ревізор з'ясує, що сім'я приховала додатковий дохід або нерухомість, соціальну допомогу скасують, знову звернутися з проханням надати пільгу або субсидію можна буде тільки через півроку.

 

Вимоги до субсидіантів можуть посилити

 

В Україні при нарахуванні субсидії враховують тільки дохід сім'ї, в той час як в країнах ЄС також дивляться на нерухомість, автомобілі, дохід від депозитів, розповідає керівник громадських програм Інституту суспільно-економічних досліджень Маріанна Онуфрик. На думку експерта, вимоги до українців з «комунальної знижкою» потрібно посилити. Наприклад, у Франції на субсидію не можуть претендувати громадяни, які живуть у власних квартирах або будинках.

 

Директор департаменту Мінсоцполітики Віталій Музиченко пояснює: не можна вписувати критерії, які держава не може контролювати. Відстежити, скільки квартир і будинків у конкретної сім'ї, у відомстві не можуть. До 2013 року інформація про придбання нерухомості зберігалася на папері - БТІ впровадили електронні реєстри тільки три роки тому. Щоб перевірити, чи є у субсідіанта друга квартира, органи соцзахисту відправляли письмовий запит в БТІ. Це, за словами Віталія Музиченко, було можливо, коли субсидію отримали до мільйона домогосподарств, зараз же кількість субсідіантов зросла до семи мільйонів сімей. Чиновники фізично не можуть обробити таку кількість запитів. «Коли зможемо перевіряти, додамо цей критерій», - говорить Віталій Музиченко.

 

Уже в цьому році в Мінсоцполітики планують враховувати при нарахуванні субсидії дохід від банківського депозиту, про це ще в минулому році заявив міністр Андрій Рева. «Ми, напевно, все-таки включимо депозити в розрахунок доходу домогосподарства для призначення субсидії. Але, швидше за все, ми це зробимо з травня місяця, вже після закінчення опалювального періоду. Тому що, це правильно включити, це все-таки можна вважати доходами, особливо коли відсотки по ним виплачуються », - заявив міністр соцполітики.

 

До слова, до кінця 2017 року субсидії отримають 9 з 15 мільйонів українських сімей. Вже зараз за підсумками верифікації сім тисяч сімей залишилися без субсидій (держава заощадила майже 15 мільйонів гривень). Всього в «чорний список» Мінфіну потрапили 185 тисяч одержувачів субсидій, зараз інформація по ним перевіряється органами соціального захисту.

 

Залишити без субсидії можуть з двох причин:

- Субсідіант приховує частину доходу

- Субсідіант зробив покупку на суму від 50 тисяч протягом 12 місяців з моменту отримання «знижки»

 

Без допомоги також можуть залишитися ті українці, чий дохід за минулий рік істотно виріс. З середини минулого року, якщо працездатний член сім'ї офіційно не працює, при розрахунку субсидії, як заявив заступник Міністра соціальної політики Віталій Мущинін, будуть враховувати його дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів (на даний момент - 3200 гривень). Раніше для непрацюючого члена сім'ї вважали дохід в розмірі одного прожиткового мінімуму.

 

Субсидії скоротять через нові нормативи

 

Субсидії в Україні покривають соціальний норматив, за решту доводиться платити повну вартість. Норматив споживання газу в Україні всього за кілька років скоротили з 11 до 5,5 кубометрів на один квадратний метр. Новий норматив - 5 кубометрів газу на квадратний метр - вступить в силу вже в травні цього року.

 

Зараз субсидія покриває 330 кубів на опалення квартири площею 60 квадратних метрів, вже в наступному опалювальному сезоні «комунальну знижку» будуть нараховувати тільки на 300 кубів. Якщо при цьому продовжити спалювати 330 кубів, доведеться 30 кубів оплачувати без субсидії. За діючого тарифу - це ще 204 гривні.

 

До слова, в квартирі такою ж площею з центральним опаленням субсидія покриватиме замість 3,28 всього 2,5 Гкал тепла. Якщо не скоротити споживання, за 0,7 Гкал доведеться платити без субсидії. У Києві такий обсяг тепла обійдеться в 1411 гривень.

 

Перегляд нормативів дозволить державі заощадити на субсидії, впевнений екс-начальник Управління зі зв'язків з громадськістю НАК «Нафтогаз України» Валентин Землянський. За підрахунками Мінсоцполітики, в наступному опалювальному сезоні субсидії оформлять 9 з 15 мільйонів українських сімей. На «комунальну знижку» в бюджеті країни на цей рік передбачено 51 мільярд гривень. «Це призведе до зменшення субсидій. Соціальні норми скорочені, а субсидія покриває тільки соціальні норми. Крім того, це призведе до зростання оплати. Щось покриє субсидія, а решта люди повинні платити самі », - сказав« Сьогодні »Валентин Землянський".

Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.

Loading...