Чому дорожчає долар, і яких чекати наслідків?

Повідомляє Сегодня 30.08.2016 14:33


Фото з мережі Інтернет

Експерти впевнені: гривня продовжить девальвувати. В Україні за останні 2 тижні курс долара по відношенню до гривні суттєво виріс. У той час як в Національному банку (НБУ) пояснили: коливання "ситуативні", а обстановка на внутрішніх і зовнішніх ринках залишається сприятливою, економічні експерти вважають, що національна валюта вже найближчим часом може девальвувати до 27 гривень за долар. Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, чому в Україні дорожчає долар і до яких наслідків це може призвести.

 

На що впливає курс долара в Україні

 

Як розповідає заступник директора НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев, кожні 10 копійок девальвації гривні створюють економічні обґрунтування піднімати вартість літра бензину на 7 копійок. Навіть за умови обвалу цін на нафту, девальвація гривні може привести до подорожчання палива. Наприклад, якщо долар буде коштувати 27 гривень, у операторів ринку світлих нафтопродуктів з'являться підстави для того, щоб підвищити вартість бензину на 2,1 гривні.


За словами екс-міністра економіки Віктора Суслова, ціни на імпорт збільшуються пропорційно зростанню курсу долара. Так, якщо долар подорожчає до 27 гривень, то і імпортні товари стануть дорожчими на 10%. А це, в свою чергу, вплине на індекс інфляції.

 


"У нас в повній пропорційності від девальвації курсу підвищуються ціни, оскільки береться ціна в євро або в доларах, що стосується імпорту, і просто множиться курс при перекладі в гривню. Плюс і податки зростають. Так що ціни ще ростуть дещо більше, ніж девальвація" , - пояснює економіст.
"У нас в повній пропорційності від девальвації курсу підвищуються ціни, оскільки береться ціна в євро або в доларах, що стосується імпорту, і просто множиться курс при перекладі в гривню", - пояснює економіст.

 


Також від курсу гривні залежить і ціна на газ для українців. Згідно з розрахунками Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, вартість імпортного газу конвертували в гривню за курсом 26,7 (стільки, згідно з прогнозом, буде коштувати долар в Україні в 2017-м) і додали до неї ПДВ, тариф на транспортування і торгову націнку "Нафтогазу ". Якщо курс долара перевищить 26,7 гривні, газ може подорожчати. До слова, як заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман, до кінця майбутнього опалювального сезону переглядати тариф на газ в Україні не будуть. Крім цього, до курсу долара прив'язані ціни на квартири, вартість автомобілів, техніки і т.д.


Відзначимо, за оцінками експертів, різка девальвація гривні в Україні можлива в цьому році за умови, якщо Кабмін не відновить співпрацю з МФВ. "Найбільш негативний фактор - немає співпраці з МВФ, не заходять гроші від МВФ, не заходять і від Світового банку і європейських інституцій. В такому випадку посилиться тиск на гривню", - пояснив Олег Устенко.

 


"Найбільш негативний фактор - немає співпраці з МВФ, не заходять гроші від МВФ, не заходять і від Світового банку і європейських інституцій. В такому випадку посилиться тиск на гривню", - пояснив Олег Устенко.

 

Що буде з доларом: прогнози експертів

 

Минулого тижня курс подолав психологічну позначку в 25 гривень за долар і досяг максимальної за два місяці позначки. При цьому останні кілька тижнів коливання відбувалося в дуже вузькому діапазоні в кілька копійок, стрибок для багатьох став несподіваним. Національний регулятор пояснив - гривня "подешевшала" через зовнішньополітичної ситуації (обстановка в Криму і звинувачення президента РФ Володимира Путіна на адресу України). При цьому фундаментальні фактори, такі як темп інфляції, урожай зернових, кон'єктура на світових ринках, залишаються сприятливими.

 


"Це (сприятлива обстановка, - прим.ред.) Забезпечено стрімким падінням темпів інфляції, високим урожаєм зернових і позитивною кон'юнктурою на світових ринках сталі і залізної руди", - повідомляють в прес-службі НБУ.

 


"Це (сприятлива обстановка, - прим.ред.) Забезпечено стрімким падінням темпів інфляції, високим урожаєм зернових і позитивною кон'юнктурою на світових ринках сталі і залізної руди", - повідомляють в прес-службі НБУ.


У той же час економічні експерти дають не найпозитивніші для української валюти прогнози: після річного "затишшя" гривню чекає чергове падіння. Восени, упевнений головний аналітик Concorde Capital Олександр Паращій, девальваційний тиск збільшиться і вже до кінця року курс досягне позначки 27 гривень за долар.


Як пояснив експерт, якщо за перше півріччя Україна імпортувала всього 3 млрд кубометрів газу, то в другій половині року доведеться купити за валюту 8 млрд кубометрів "блакитного палива". Крім того, саме на осінь припадає період активного "гасіння" валютних кредитів.
"Восени у нас завжди традиційно погіршується ситуація з курсом, в цьому році є різкі причини для того, щоб очікувати таке погіршення", - упевнений експерт.

 


"Восени у нас завжди традиційно погіршується ситуація з курсом, в цьому році є різкі причини для того, щоб очікувати таке погіршення", - упевнений експерт.


Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings також прогнозують падіння курсу гривні. За оцінками агентства, в цьому році долар можна буде купити за 26 гривень, а вже в наступному - за 28.


"На 2016 рік наш прогноз - в середньому 26 гривень за долар, що відповідає фактичним показниками першого півріччя, коли середньозважений курс становив 25,47 гривні за долар ... Наш прогноз - 28 гривень за долар в 2017 році", - відзначили експерти.


За прогнозами виконавчого директора Міжнародного Фонду Блейзера Олега Устенка, якщо Україна до середини осені отримають транш від МВФ, курс долара буде коливатися в межах 25-27 гривень. Якщо ж налагодити співпрацю з фондом не вдасться, американська валюта може подорожчати до 30 гривень. При цьому, за оцінками експерта, ймовірність негативного сценарію становить не більше 10%.


Згідно з прогнозом Кабміну, курс долара за підсумками 2016 року може скласти в середньому 26,7 - 28 гривень. Міністерство економіки повідомляє, що згідно з розрахунками експертів середній курс долара в Україні складе 28 - 29 гривень за долар в найближчі два роки.

Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.

Loading...